Fehmi Çalmuk

Milli Görüş'ün Kanına Dokunan Duvar

Fehmi Çalmuk

Yeniden Refah Partisi Cumhur ittifakı ile ardasına bir duvar ördü. Dolayısıyla Ak Parti ile… MHP ile yapılan ittifak görüşmelerinin aynısını kendisiyle yapılmasını, bazı büyükşehir belediye başkanlıklarının ve metropol ilçe belediye başkanlıklarının verilmesini istiyordu. Siyaset bu, Yeniden Refah açısından bakarsanız olur. 

Şimdi Yeniden Refah Partisi yeni bir duvar örüyor ki yolu Milli Görüş’ten geçmiş herkesin içinin “cızz” edeceği bir duvar.

Türkiye Cumhuriyet’inde bugüne kadar cami avlusunda siyasi parti genel merkezi bulunan tek gelenek Milli Görüştür. Refah Partisi, Saadet Partisi ve Yeniden Refah Partisi…

Cami dediğimiz Hamidiye Camisi…Konuya girmeden önce Hamidiye Cami ile birkaç hususu belirtmek gerekli.

1.Ümmet Şuuru, İhvan-ı Müslimin:

Buranın asıl adı:HAMİDİYE Külliyesi… Demetevler’deki AZİZİYE, Etlik’teki MECİDİYE aynı dönemde yapıldı. Hamidiye Külliyesi’nin isim babası İhvan-ı Müslimindir…Aziziye ve Mecideye’nin ise Necmettin Erbakan…Hani Türkiye ile Suriye arasını açan, Mısır’da üzerinde 15 Temmuz darbesinin provası yapılan İhvan Hareketi… Bunu sağlayan isim ise aslen Irak Türkmenleri’nden olan kalp doktoru Yusuf Zeynel Abidin…. Almanya İslam Merkezleri’nin Avrupa Milli Görüş Teşkilatları’na dönüştürülmesini sağlayan Milli Görüş’ün efsane genel başkanı…Merhum Oğuzhan Asiltürk’ün 1986 yılında by-pass ameliyatını da o gerçekleştiren isim… Mehmet Şevket Eygi’nin sahibi olduğu Bedir Yayınlarının bastığı İHYA-İ ULÛMİD-DİN serisinin ilk finansmanı tek başına sağlayan isim de oydu.  Cennetmekan Erbakan o dönemde  yüzlerce genci çeşitli İslam ülkelerine yüksek öğrenime gönderiyor bu suretle bir ‘Enderun’ geleneği başlatmak istiyordu. TBMM’de konuşması sırasında beyin kanaması geçirerek vefat eden merhum Hasan Bitmez de o isimlerden bir tanesiydi.

 Bu konuyu Almanya’da anlatınca  Dr. Yusuf Zeynel Abidin devreye girdi. Avrupa’daki İhvan geleneğiyle istişareler yaptı ve bizzat Erbakan’a Yusuf Zeynel Abidin şunları söyledi: “Abdülhamit Han’a, olan minnetimizin bir eseri olarak bir cami ve yurttan oluşan bir külliye yaptırmak istiyoruz”

Para ise para, imkansa imkan… Cami bitti. Caminin altı ve binanın üst katları yıllarca misafirhane olarak hizmet verdi. Cennetmekan Erbakan inşaatın bitiminden bir yıl sonra Refah Partisi’nin genel başkanı olunca parti genel merkezini buraya taşıdı. Giriş ve birinci kat parti genel merkezi üç ve dördüncü kat yine misafirhane oldu. Bekar evlerinden sonra evlenene kadar benim de evim Hamidiye olmuştu. Benim gibi Külliyenin ranzalarında kimler kalmadı, çorbasından kimler içmedi ki…

Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar… Ümmet malı olduğu için emanetçi isimlere ETAŞ AŞ kurduruldu. Emanetçiler ümmetin malı sahip çıktılar. Yıllarca bu hisse devri işlemi devam etti. Ancak Cennetmekan Erbakan vefat edinceye kadar. Mehmet Altınöz ve Fatih Erbakan’ın şirketin hisselerine Saadet Partisi GİK/YDK üyesi olarak emanetçi olarak aldıkları hisseleri daha sonra malum hikaye olarak Saadet Partisi’ni yaka paça binadan atmak için kullandılar.

2-Ehli Sünnet Müdafaası:

 Cennetmekan Erbakan yasaklıyken İran’da yaşanan devrim nedeniyle bir çok AKINCI tavrını da yönünü de İran’a  dönmüş Türkiye’de ‘Dar-ül Harp’ tartışmaları çıkmıştı. Türkiye’de “Cuma namazı kılınır mı ?” tartışmalarına girmeden Erbakan Cuma Camisine ihtiyaç olduğunu belirterek külliyenin yanına bir cami inşasını istedi. Bu duruş bir Ehl-i Sünnet Müdafaasıydı. İşte Cuma, işte cemaat işte cihad emiri…

Ankara’da oldukları sürede bütün Cuma namazlarını Hamidiye camisinde kılar, namaz sonrası cemaat ile sohbet eder. Fatih Erbakan ise evinin yakınındaki camiye gitmeyi tercih ederken Hamidiye’ye gitmez. Vakit namazlarda da Hamidiye Camisini tercih etmediği biliniyor zaten.

Ağlıyordu Hamidiye Bakıp Refah’ın Bayrağına

İcra yoluyla Saadet Partisi’nin Hamidiye külliyesinden atılmasından sonra Bina Yeniden Refah’a geçmiş, aksatmadan Cuma namazına devam eden Şevket Kazan, Oğuzhan Asiltürk, Lütfü Doğan, Recai Kutan, Temel Karamollaoğlu’nun namaz sonrası binayı kullanmalarının önüne geçmek için caminin parti kapısına bakan merdivenleri kapatıldı ve sonrasından korkuluklar yapıldı. Artık cami ile parti binası ayrılmış oldu.

Erbakan’ın Diktiği Ağaçlar Kesilecekti

Hamidiye üzerinden Yeniden Refah ve Saadet arasında mücadele o gün bugün kıyasıya devam ediyor. 2023 yılının yaz aylarında bir namaz vakti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri elinde testereler cami cemaatiyle karşı karşıya geldiler.

Söylenen şu imiş:

-Parti yöneticileri, cami avlusundaki ağaçlar parti binasını gölgelediği için kesilmesi istendi. Cami cemaati belediye ekipleri arasında tartışma çıktı.

-Size Erbakan Hocanın diktiği ağaçları kestirmeyiz. İlk önce bizi çiğnemeniz lazım. Tartışmalar sonrası belediye ekipleri saatler sonra çekip gitti.

Cami ihtiyaçları için artık para toplanacak

Cennetmekan Erbakan parti çalışmaları için “Süvari parası”, “sefer parası”  başlıkları gibi kalemlerde para toplandığını cümle alem bilir. Bu nedenle cihadın can ile mal ile yapılacağını belirtirdi. Ancak Hamidiye Camisi yapıldığı günden bu yana bir defa bile ne cami içinde nede cami avlusunda para toplatmadı. Zinhar yasakladı, toplamak isteyenleri ise tabir caiz ise haşladı.

Kuruluş ahdi böyleydi, İhvanı Müslimin’ in inşaat yapılırken isteği de buydu.

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Muhittin Yıldırım cennetmekan Erbakan Hoca’nın sağlığında da vefatından sonrada Cuma namazlarını kıldı, hutbeleri okudu. Adliyelik olduktan sonra buraya Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan imam istendi. Aynı zamanda Kurra Hafız olan imam hatip, Külliye’deki Millet Camisi’nin imam hatipliğinin teklif edilmesine rağmen teklifi kabul etmedi. Erbakan Hoca’ya “Vefa” gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın emriyle her Cuma, bayram namazları sonrası para toplama işlemiş bir gün bile yapılmadı.

Yapıldığı günden buyana caminin bütün ihtiyaçları, elektrik, doğalgaz, onarım işleri için para ETAŞ AŞ tarafından karşılandı. Ancak geçen haftalarda cami cemaatine “yalnızca doğalgaz ve elektrik masrafları” karşılanacağı, diğer ihtiyaçlarının cami cemaati tarafından karşılanması tebliğ edildi.

Utanç Duvarı Örülüyor

Gelelim benim gibi okuyucuları da çileden çıkaracak son karara…

Hamidiye Cami ile Parti binası arasında duvar örülmesinin planlandığını öğrendim.Cami yapısının hemen bitiminden başlayacak duvar sayesinde Parti ile Caminin komşuluğu, kardeşliği bitirilecek.

Yeniden Refah Yoluna Hamidiye Cami yoluna bakacak. Bu suretle bir dönem böylelikle bitmiş olacak. Bu durum üzerine çok ağır şeyler yazılabilir. Diyor ya şair “Ben orada tutuklu kaldım” Hatıralarımız, çimenlerin üzerinde cennetmekan Erbakan Hocamın saf tutuğu cemaatin arka sıralarında hutbeyi dinleyip, namazı eda edişimiz, namaz sonrası “Mücahit Erbakan” diye slogan atışımız, pamuk gibi ellerine eğilip öpmemiz ancak ve ancak hatıralarda kalacak.

Ağlıyordu Hamidiye Bakıp Erbakan'ın Vasiyetine

Belki de böyle daha iyi olacak.  Beyaz sütteki ak kılı, kara kılı rahat ayırt edebileceğiz. Ümmetin malını, hakkını daha iyi anlayabileceğiz. Hamidiye ağlayacak biz ağlayacağız. Gazze’nin hakkının müdafaası Müdafaa-ı Hamidiye Mücahitleri olarak Hamidiye’den başlar diyeceğiz. Şimdi Cuma namazları başta olmak üzere vakit namazlarda daha fazla Hamidiye’ye gideceğiz.

Ümmetin malını koruyamadık diye Rabbim’den af dileyeceğiz, utanacağız. Cennetmekan Erbakan hocamın manevi tasarrufuna sığınacağı.  Cihadı alnın çatına yazmış, gece gündüz demeden elleriyle tuğlarını ördüğü camisine, parmaklarına dikenler bata bata diktiği güllere , avuç içinde filizlenen ağaçlara bakıp bakıp ağlayacağız. Ağlıyordu Hamidiye Bakıp Erbakan'ın Vasiyetine… Özür dilerim Hocam emanetini koruyamadık. Nokta.

 

Yazarın Diğer Yazıları