Parlamento

Parlamento Haberleri

CHP'den 'ekokırım yasası' için kanun teklifi hazırlığı

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, ekolojik tahribatın suç sayılmasına ilişkin "ekokırım yasa teklifi" hazırlayacaklarını söyledi.

Çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye önergesi Meclis'te

Çalışan emekliler de 5 bin lira ikramiye alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma günü yaptığı açıklamanın ardından gözler çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye ödemelerinin ne zaman yapılacağında. İkramiyenin çalışan emeklileri de kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışma başlatıldı ve önerge Meclis'e gönderildi. Peki, çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye ne zaman verilecek, kimler yararlanacak?

TBMM'yi 10 ayda 300 bin kişi ziyaret etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bu yılın ocak-ekim döneminde, 294 bin 522 ziyaretçiyi ağırladı.

Cengiz Çandar Sessizliğinizi Bozdu: YPG, PYD Terör Örgütü Değiller

HEDEP Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'a "Azerbaycan'a gittiğinizde 'bir millet iki devlet' diyorsunuz, buraya geldiğinizde 'iki millet tek devlet' deseniz büyük bir değişime imza atarsınız" dedi. Çandar ayrıca "YPG ve PYD 'terör örgütü'yse neden görüştünüz?" şeklinde sordu. 

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’tan yeni anayasa açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, yüksek yargıdaki yetki krizine ilişkin ilk kez konuştu. Meclis’te grubu bulunan partileri ziyaretinin ardından soruları yanıtlayan Kurtulmuş, “Önümüzdeki mesele, iki yüksek yargı arasında içtihat tutum farklılığından kaynaklanan bir meseledir.” dedi. Kurtulmuş, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki kesinleşmiş hükmün, TBMM’de okunmasını isteyen Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne de yanıt verdi. Kurtulmuş, “TBMM herhangi bir şekilde başka bir kurum tarafından görevlendirilecek yer değildir. Meclis kendi gündemine hakimdir.” dedi.

Meclis Genel Kurulu'nda 'Bahçeli' gerginliği: Sırrı Süreyya Önder birleşime ara verdi

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Leyla Güven, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Figen Yüksekdağ, Can Dündar başta olmak üzere PKK’lı ve FETÖ’cülere hak ihlali kararıyla can simidi uzatan Anayasa Mahkemesi’dir” sözlerine HEDEP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'ndan tepki geldi. Gergerlioğlu Meclis'te söz alıp “Hukuka çarpacaksın, hazmedeceksin, haddini bileceksin Bahçeli" dedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Gergerlioğlu'na “Sen ağzını topla. Adi herif” diye karşılık verdi. Tartışmanın büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, birleşime ara verdi.

TBMM'deki olağanüstü toplantı iptal edildi. CHP'liler oturma eylemi yapacak

Yargıtay'ın, AYM'nin Can Atalay hakkında verdiği kararın uygulanmamasına hükmetmesi ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması nedeniyle TBMM'de olağanüstü toplantı kararı alınmıştı. Toplantının iptal edildiğini duyuran CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu'nu terk etmeme yönünde eylem kararı aldıklarını belirtti.

Özgür Özel'den olağanüstü toplantı talebi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, "darbe girişimiyle ilgili Meclis Danışma Kurulu'nu olağanüstü toplamasını talep ettiğini" açıkladı.

Yargıtay Savcısından Can Atalay mütalaası

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ihlal kararını vermesine ilişkin mütalaasını sundu. Mütalaada "Tahliye talebinin reddi veya kabulü konusunda takdir Yüksek Mahkemenindir." denildi.

Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu İYİ Parti'den istifa etti

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, görüş ayrılıkları nedeniyle partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Evleneceklere 2 yıl geri ödemesiz kredi Meclis'te

Evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de içeren "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi", TBMM Başkanlığına sunuldu.

İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü TBMM'de

İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak TBMM'ye sevk edildi. Protokolün TBMM'ye sevkinin ardından bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin attığı adımla, İsveç'i çok yakında NATO'ya kabul edeceğimizi umuyorum." dedi.

Irak ve Suriye tezkeresi TBMM'de kabul edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak ve Suriye'deki görev süresinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi. Tezkereye 357 vekil kabul oyu verirken, 164 vekil ise hayır oyu verdi.

12. Kalkınma Planı Meclis'e sunuldu

TBMM'ye sunulan 12. Kalkınma Planı'nda ekonomik hedeflerle ilgili yeni tahminler belirlendi. Plana göre 2028'de enflasyonun yüzde 4,7'ye, işsizliğin yüzde 7,5'e düşürülmesi hedefleniyor.

Meclis’te ziyaretçiler için günlük 5 araç sınırlaması

Meclis’te 28. Dönem 2. Yasama Yılı’nın başlamasıyla milletvekillerinin seçim bölgelerinden bireysel ve gruplar halinde ziyaretçi akışı yaşanmaya başladı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan Bahçeli'ye yeni anayasa ziyareti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti. Görüşme sonrası açıklama yapan Kurtulmuş, ''TBMM dışında da bütün farklı STK'ların, akademi ve hukuk camiasının herkesin görüşünü bir şekilde alırız. Bir takvim vermek zor ama zemini ve yöntemi doğru tartıştığımız zaman sonucu alabileceğimizi düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Meclis'te sunum yaptı

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Meclis komisyonunda sunum yaptı. Erkan, enflasyonun ana eğiliminin eylül ayı itibarıyla yavaşlamaya başladığını, dezenflasyonu tesis etmekte kararlı olduklarını söyledi. Akaryakıt fiyatlarının enflasyon üzerinde ilave bir risk olduğunu belirten Merkez Bankası Başkanı, dezenflasyon süreci için 2024'ü işaret etti. Erkan, fiyat istikrarı için tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecekleri mesajını verdi.

Erdoğan: Yeni Anayasa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz

Bugün yaşanan bombalı saldırıya ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Operasyonlarımız neticesinde adeta can çekişen terör örgütlerine siyasi hesaplarla moral aşılamanın vebali çok ağır olacaktır" ifadelerini kullandı.

Meclis'te yeni yasama yılı başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 28'inci dönem 2'inci yasama yılı 1 Ekim Pazar günü başlayacak. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 14.00'te toplanacak Meclis Genel Kurulu'nda konuşma yapacak. Meclis'in gündemi ise yoğun.

Toplam 229 haber.