Parlamento

Parlamento Haberleri

Meclis'te 28. yasama dönemi başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 28’inci yasama dönemi resmen başladı. İlk oturumu en yaşlı üye sıfatıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Geçici TBMM Başkanı olarak yönetiyor. Milletvekilleri, illerin alfabetik sıralamasına göre yemin ediyor.

Gelecek Partili 10 milletvekili CHP'den istifa etti

CHP listelerinden Muğla milletvekili seçilen Gelecek Parti'li Selçuk Özdağ, 10 vekilin istifa dilekçelerini TBMM'ye verdiklerini duyurdu.

YSK kesin milletvekili sonuçlarını açıkladı İşte Meclis'te sandalye dağılımı!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarına ilişkin kararın ilan edilmek üzere Resmi Gazete'ye gönderildiğini bildirdi.

Seçim sonrası gözler Meclis ve kabinede: Süreç nasıl işleyecek?

Seçim süreci geride kalırken gözler Meclis ve yeni kabinede. Yüksek Seçim Kurulu'nun 28. Dönem Milletvekili Kesin Sonuçlarını ilan etmesini takip eden 3'üncü gün Meclis Genel Kurulu toplanacak. İlk birleşimde milletvekilleri yemin ederek görevlerine başlayacak. Yemin törenini takip eden 10 günlük süreçte ise 28'inci Dönem Meclis Başkanı yapılacak seçimle belirlenecek. Yeni kabinenin ise milletvekili yemin töreni öncesi belli olması bekleniyor.

Bahadır Yenişehirlioğlu milletvekili seçildi

TRT dizilerinin vazgeçilmez oyuncusu Bahadır Yenişehirlioğlu, AK Parti'den milletvekili seçildi.

İşte yeni dönemde TBMM'de görev alacak 600 milletvekilinin tam listesi

Türkiye, 14 Mayıs 2023 (dün) seçimlerinde TBMM'de görev alacak milletvekillerini belirledi.

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Meclis Genel Kurulu özel gündemle toplandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "TBMM'nin açılışı, millet iradesinin temsili anlamına gelen büyük değişimin başlangıcıdır." dedi. 14 Mayıs seçimlerine yönelik de mesajlar veren Şentop, "Gerçekleşecek seçimlerin, bugüne kadar olduğu gibi adil ve şeffaf bir şekilde yapılacağından kimsenin kuşkusu olmamalıdır." ifadelerini kullandı. Öte yandan özel oturumda AK Parti adına AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da söz aldı.

ABD'de milletvekillerine TikTok yasaklansın çağrısı

ABD'de bir grup Cumhuriyetçi milletvekili, Çinli sosyal medya platformu TikTok'un milletvekillerince kullanılmasının yasaklanmasını önerdi. Ülkedeki Montana eyaleti meclisi TikTok tamamen yasaklamıştı.

TBMM Başkanı Şentop'tan AKPM Heyeti Başkanı'na

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKPM Heyeti Başkanı Frank Schwabe ve beraberindeki heyeti kabul etti. Şentop, Heyet Başkanı Schwabe'nin 14 Mayıs seçimlerine yönelik sözleri ile heyette terör örgütüyle ilişkili isimlerin yer almasına tepki gösterdi.

Tuncay Keser RTÜK üyeliğine seçildi

CHP grup danışmanı Tuncay Keser, Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamayla RTÜK Üyeliği’ne seçildi.

TBMM tatile girdi

TBMM Genel Kurulu, 14 Mayıs seçimi kesin sonuçlarını takip eden üçüncü günü toplanmak üzere tatile girdi.

Meclis ne zaman kapanacak? İşte TBMM kapanış tarihi

14 Mayıs'ta seçim kararı alınmasının ardından Türkiye Büyük Millet meclisi'nin kapanış tarihi de belli oldu.

TBMM Başkanı Şentop: Erdoğan'ın adaylığı tartışması siyasi, hukuki değil

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı adayı olamayacağına ilişkin tartışmalara dair açıklama yaptı.

CHP'li Engin Özkoç milletvekili adayı olmayacağını açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili adayı olmayacağını duyurarak, "Grup Başkanvekili olarak son toplantıma katılacağım. Bundan sonraki yürüyüşümüzde inşallah Kılıçdaroğlu ile birlikte yürütmede de buluşurum” dedi.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu toplanıyor

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketini tüm yönleriyle araştırılması için kurulan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, yarın ilk toplantısını yapacak. Toplantıda depreme karşı alınması gereken tedbirler belirlenecek.

Yeni yasa tasarısı: Çocuğu hasta annelere infaz ertelemesi geliyor

Adalet Bakanlığı İcra İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını öngören kanun teklifi üzerindeki çalışmalarını tamamladı.

Kılıçdaroğlu CHP Grup kürsüsüne veda etti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanı adayı olarak ilk kez Meclis'te açıklamalarda bulundu. Son kez kürsüye çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, yol arkadaşlarına teşekkür ederek veda etti.

AK Parti'den deprem için önerge

AK Parti, Kahramanmaraş merkezli depremlerin araştırılması için Meclis'e önerge sundu.

Toplam 182 haber.