Tbmm Haberleri

Tbmm Haberleri

Erdoğan: Senin kongren varsa, benim de parlamentom var

Cumburbaşkanı Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliği konusunda TBMM'yi işaret etti. ABD'ye, "Senin kongren varsa, benim de parlamentom var" diye seslendi.

Sosyal medya fenomenleri için torba yasa hazırlığı

Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın tutuklanmasıyla başlayan süreçte Türkiye’nin gündemine oturan sosyal medya fenomenleri için Meclis’te torba yasa hazırlığı yapılıyor. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, fenomenlerin gelirlerinin araştırılması, muhasebeleştirilmesi ve vergilendirmesini amaçladıklarını söyledi. Yayman, TikTok’taki yayınlara ilişkin de konuştu. Uygulamadaki müstehcen içerikli yayınların kabul edilemez olduğunu söyleyen Yayman, lisans iptaline varan adımlar atılabileceğine işaret etti.

Çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye önergesi Meclis'te

Çalışan emekliler de 5 bin lira ikramiye alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma günü yaptığı açıklamanın ardından gözler çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye ödemelerinin ne zaman yapılacağında. İkramiyenin çalışan emeklileri de kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışma başlatıldı ve önerge Meclis'e gönderildi. Peki, çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye ne zaman verilecek, kimler yararlanacak?

TBMM'yi 10 ayda 300 bin kişi ziyaret etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bu yılın ocak-ekim döneminde, 294 bin 522 ziyaretçiyi ağırladı.

TBMM'de Kürsü Eylemi

MHP’li TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın HDP grubuna “P…ler” şeklinde küfür etmesinin ardından HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan tepki göstermiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Celal Adan’a destek olmuştu.

TBMM'de Kürt Böreği Tartışması

TBMM'de bu kez de Kürt Böreği tartışması yaşandı. Tescilli Kürt böreğinin bazı tanıtımlarda “küt” diye yazılması Meclis’te “asimilasyon”, “ırkçılık” tartışmasına neden oldu. Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HEDEP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Kürt böreğinin Rengo lakaplı Bileceli Mehmet Efendi tarafından yapılmış İstanbul’da adına festival düzenlenen tescilli bir börek olduğunu söyledi. Meclis Başkanvekili Önder “Sözde Kürt böreği’ de diyebilirlerdi, Allah razı olsun ‘küt’ demişler” dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’tan yeni anayasa açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, yüksek yargıdaki yetki krizine ilişkin ilk kez konuştu. Meclis’te grubu bulunan partileri ziyaretinin ardından soruları yanıtlayan Kurtulmuş, “Önümüzdeki mesele, iki yüksek yargı arasında içtihat tutum farklılığından kaynaklanan bir meseledir.” dedi. Kurtulmuş, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki kesinleşmiş hükmün, TBMM’de okunmasını isteyen Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne de yanıt verdi. Kurtulmuş, “TBMM herhangi bir şekilde başka bir kurum tarafından görevlendirilecek yer değildir. Meclis kendi gündemine hakimdir.” dedi.

Kurtulmuş'tan Özel'e ziyaret: 'Yeni anayasa' açıklaması!

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in görüşmesi sona erdi. Sonrasında Özel gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, Ogün Samast'ın serbest bırakılmasıyla ilgili "Bir el Dink'in katilini koruyup kollamış. Burada derin güçler gözümüzün önünde racon kesmektedir" dedi. Özel ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nşn zayıflatılması ve kararların uygulanmamasını meşrulaştıracak bir sürecin içinde olmayacaklarını vurguladı.

Meclis Genel Kurulu'nda 'Bahçeli' gerginliği: Sırrı Süreyya Önder birleşime ara verdi

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Leyla Güven, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Figen Yüksekdağ, Can Dündar başta olmak üzere PKK’lı ve FETÖ’cülere hak ihlali kararıyla can simidi uzatan Anayasa Mahkemesi’dir” sözlerine HEDEP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'ndan tepki geldi. Gergerlioğlu Meclis'te söz alıp “Hukuka çarpacaksın, hazmedeceksin, haddini bileceksin Bahçeli" dedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Gergerlioğlu'na “Sen ağzını topla. Adi herif” diye karşılık verdi. Tartışmanın büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, birleşime ara verdi.

Bahçeli: Yargı AYM'nin vesayeti altında değildir

Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında yaşanan yetki tartışması sürüyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yüksek yargıda yetki tartışmalarının bir devlet ve rejim krizi olmadığını vurgulayarak ağır eleştirilerde bulundu. Bahçeli, "AYM zulmün yanındadır. Hainleri hak ihlali kararlarıyla ödüllendiriyor. Can Atalay konusunda gereken neyse TBMM'de yapılmalıdır. Egemenlik milletindir, milletin üstünde bir güç olamaz." dedi.

TBMM'deki olağanüstü toplantı iptal edildi. CHP'liler oturma eylemi yapacak

Yargıtay'ın, AYM'nin Can Atalay hakkında verdiği kararın uygulanmamasına hükmetmesi ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması nedeniyle TBMM'de olağanüstü toplantı kararı alınmıştı. Toplantının iptal edildiğini duyuran CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu'nu terk etmeme yönünde eylem kararı aldıklarını belirtti.

Yargı'da büyük kriz! Yargıtay, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu

Yargıda Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay krizi yaşanıyor. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Daire, AYM’nin “hak ihlali” kararına uyulmamasına hükmetti. Daire, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için kararın bir örneğini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderdi. 

Özgür Özel'den olağanüstü toplantı talebi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, "darbe girişimiyle ilgili Meclis Danışma Kurulu'nu olağanüstü toplamasını talep ettiğini" açıkladı.

Vekil Borsası Açldı

İYİ Parti'den istifa eden Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu'nun katılımı için AK Parti Genel Merkezi'ndeki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesi tören düzenlendi. Sırada TBMM grup kurmaya çalışan DEVA Partisi bulunuyor. Siyasi kulislerde DEVA yönetiminin İyi Parti başta olmak üzere CHP ve HDPliler ile görüştügü belirtiliyor

Numan Kurtulmuş Yeni bir yol mu Açtı ?

Genel Yayın Yönetmenimiz Fehmi Çalmuk'un kaleme aldığı "İslami Siyaset Değişim mi Diyor?" yazısından ilginç bir Numan Kurtulmuş analizi ortaya çıktı. Fehmi Çalmuk analizinde Ak Parti içinde bakanlar kurulunda politik duruşu olan kabine üyesinin bulunmayışı aksiyoner bir TBMM Başkanlığı yürüten Prof. Dr. Numan Kurtuluş için "yeni bir yol" olarak tanımlandı. İşte o yazının ilgili bölümleri:

Evleneceklere 2 yıl geri ödemesiz kredi Meclis'te

Evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de içeren "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi", TBMM Başkanlığına sunuldu.

Devlet Bahçeli’den “Celal Adan” açıklaması: MHP’nin her mensubu yanlışa yanlış diyecek cesarettedir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yüzyılda cazibe merkezi olacağını söyleyen Bahçeli, “Türk ve Türkiye yüzyılı başlamıştır. Türk millet Cumhuriyet’le bütünleşmiştir.” diye konuştu. Bahçeli konuşmasında, geçen hafta TBMM’de yaşanan “hakaret” gerilimine de değindi. “TBMM’de haince konuşma yapan, tescilli bir bölücüye hak ettiği cevabı yüreklice veren Celal Adan’ın isabetli sözleri, aynısıyla bizim sözümüzdür.” diyen Bahçeli, “MHP’nin her mensubu, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecek cesarettedir. Türkiye husumetini, siyaset malzemesi yapan azgın güruh, bize üslup dersi veremez.” ifadelerini kullandı. Bahçeli, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin ise, “Vadedilmiş toprakların hedefinde Türk vatanı da vardır. Bu kapsamda Filistin’in güvenliği, Türkiye’nin güvenliğidir. Her ihtimal hesaba katılarak tetikte olmanın gerektiğini ifade ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Cumhur'da 'İsveç' çatlağı: Yeniden Refah Partisi 'ret' oyu verecek

Yeniden Refah Partisi, Meclis'e sevk edilen İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü kabul etmeyecek. Partinin Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, İsveç'teki Kuran yakma eylemlerini hatırlattı.

İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü TBMM'de

İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak TBMM'ye sevk edildi. Protokolün TBMM'ye sevkinin ardından bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin attığı adımla, İsveç'i çok yakında NATO'ya kabul edeceğimizi umuyorum." dedi.

Irak ve Suriye tezkeresi TBMM'de kabul edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak ve Suriye'deki görev süresinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi. Tezkereye 357 vekil kabul oyu verirken, 164 vekil ise hayır oyu verdi.

12. Kalkınma Planı Meclis'e sunuldu

TBMM'ye sunulan 12. Kalkınma Planı'nda ekonomik hedeflerle ilgili yeni tahminler belirlendi. Plana göre 2028'de enflasyonun yüzde 4,7'ye, işsizliğin yüzde 7,5'e düşürülmesi hedefleniyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan “mülakat” tepkisi: 'Siyasetçi verdiği sözün arkasında durmalı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eğitim-Sen’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, mülakat tartışmaları ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un yeni anayasa turuna ilişkin konuştu. Öğretmen alımında mülakatın kaldırılması için söz verildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu sözün tutulması çağrısını yaparken, TBMM Başkanı Kurtulmuş’un anayasa turu için, “Meclis Başkanı yeni anayasa talebiyle de gelebilir, başka amaçlarla da gelebilir. Meclis Başkanı’na itiraz edecek halimiz yok.” dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan Bahçeli'ye yeni anayasa ziyareti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti. Görüşme sonrası açıklama yapan Kurtulmuş, ''TBMM dışında da bütün farklı STK'ların, akademi ve hukuk camiasının herkesin görüşünü bir şekilde alırız. Bir takvim vermek zor ama zemini ve yöntemi doğru tartıştığımız zaman sonucu alabileceğimizi düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Erdoğan: Yeni Anayasa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz

Bugün yaşanan bombalı saldırıya ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Operasyonlarımız neticesinde adeta can çekişen terör örgütlerine siyasi hesaplarla moral aşılamanın vebali çok ağır olacaktır" ifadelerini kullandı.

Meclis'te yeni yasama yılı başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 28'inci dönem 2'inci yasama yılı 1 Ekim Pazar günü başlayacak. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 14.00'te toplanacak Meclis Genel Kurulu'nda konuşma yapacak. Meclis'in gündemi ise yoğun.

CHP'li Tanrıkulu'nun fezlekesi Cumhurbaşkanlığında

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke TBMM'ye iletilmek üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Tanrıkulu hakkında Türk silahlı Kuvvetleriyle ilgili sözleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı .

HDP'nin içi boşaltıldı: Meclis'te HDP milletvekili kalmadı!

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın Yeşil Sol Parti’ye geçişiyle birlikte Meclis’te HDP milletvekili kalmadı. Yeşil Sol Parti’nin milletvekili sayısı 57’ye çıktı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Türkiye'nin tek bir ekseni var

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bıraktığımız bugünlerde ikinci asrına son derece kuvvetli, son derece güçlü bir şekilde girmek için hazırlıklarımızı yapıyor ve Türkiye'nin ikinci asrına ilişkin hedeflerimizi ortak milli hedeflerden biri haline getiriyoruz" dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı: Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamayacağına dair bir işaret yok

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinin NATO üyeliğinin onaylanması hakkında Türkiye'den umutlu olduğunu söyledi. Billström, "Türkiye'nin Ekim ayında İsveç'in NATO üyeliğini onaylamayacağına dair bir işaret yok." dedi.