Suriye Haberleri

Suriye Haberleri

Moskova'da Esad-Putin görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'ya resmi ziyarette bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi.

ABD'nin son skandalı! CENTCOM komutanı Suriye'de: PKK ve uzantılarını ziyaret etti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Komutanı General Michael Erik Kurilla'nın Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG/PYD'yi ziyaret düzenlediği bildirildi.

Şam ile yeni süreçte gözler bu haftada

Türkiye, Suriye, Rusya ve İran bakan yardımcıları görüşecek. 

ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake'den, ABD Genelkurmay Başkanı Milley'in Suriye'nin kuzeydoğusuna yaptığı ziyarete ilişkin izahat istendi.

ABD'den depremden etkilenen mültecilere 50 milyon dolar destek

ABD Başkanı Joe Biden, yayımladığı başkanlık genelgesiyle, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a Türkiye ve Suriye'de depremlerden etkilenen mültecilerin acil ihtiyaçlarının karşılanması bağlamında 50 milyon dolarlık yardım yapma yetkisi verdi.

Suriye'de en az 4 bin 500 can kaybı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 9 saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Suriye'yi de vurdu. Depremler nedeniyle şimdiye kadar ülkede en az 4 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Biden: 100 yılı aşkın süredir bölgede yaşanan en kötü deprem

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye ve Suriye'yi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin şiddetine işaret ederek, "Bu, 100 yılı aşkın bir süredir bölgede yaşanan en büyük depremlerden biri." dedi.

Türkiye'deki deprem Suriye'yi de vurdu! Halep'te yıkım

Saat 04.17’de Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde 7 km derinliğinde deprem meydana geldi. Deprem Suriye'de de yıkıma sebep oldu. Gelen ilk bilgilere göre en 42 can kaybı var.

ABD Türkiye-Suriye normalleşmesine karşı!

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake, Ankara'da gazetecilere yaptığı değerlendirmede gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Flake, ABD'nin Türkiye ile Suriye arasında gelişmekte olan normalleşmeye karşı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelenski ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede Ukrayna savaşı ve başta Suriye olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı. Kremlin ise Putin'in diyalog için Ukrayna'nın toprak kaybını kabul etmesi gerektiğini söylediğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna lideri Zelenski ile de bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim tarihi öne alınabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 seçimlerine yönelik önemli mesajlar verdi. Erdoğan, mevsim şartları dikkate alınarak seçim tarihinin biraz öne çekilebileceğini açıkladı. Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşüp görüşmeyeceği konusunda ise ''Bakanlarımızdan sonra gelişmelere göre liderler olarak bir araya geleceğiz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya-Ukrayna savaşı, Türkiye’de bir doğal gaz merkezi kurulması ve Suriye dahil bölgesel konular ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Paris paylaşımı

Fransa'da 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından düzenlenen eylemleri değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ''Bu Fransa'daki PKK. Sizin Suriye'de desteklediğiniz terör örgütünün aynısı'' dedi.

Bakan Akar ve komutanlar Suriye sınırında

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Hatay'a gitti.

Suriye'nin kuzeyinde 5 terörist etkisiz hale getirildi

Suriye'nin kuzeyinde 5 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi.

Bakan Akar: Kara harekatı için sahadaki ve masadaki çalışmalar var

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik olası kara harekatının hala masada olup olmadığı ve olası bir harekatta Rusya'nın hava sahasını açıp açmayacağına yönelik soru üzerine, "Sahadaki ve masadaki çalışmalar var. Bunlar aralıksız sürüyor" dedi.

Rusya'dan Erdoğan'ın 'Suriye' teklifine yanıt

Moskova, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçlü mekanizmayla Rusya, Türkiye ve Suriye'nin bir araya gelmesi teklifini olumlu karşıladığını açıkladı.

'Son kez yetki' sözü... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siyasetten çekilmem anlamına gelmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Samsun'da vatandaşlara hitap ederken 2023 seçimlerini kastederek 'son kez yetki' istemesiyle ilgili soruya "Şu anda cumhurbaşkanı adayı olarak iki kez seçime girme, aday olma şansınız var. Üçüncü kez böyle bir şans yok. Dolayısıyla tabii AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde artık işin içinden çekilmesi anlamına gelmez ve Tayyip Erdoğan'ın da siyasetten çekilmesi anlamına gelmez" yanıtını verdi. "Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz" diyen Erdoğan, "Biz liderler olarak bir araya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna olumlu baktı" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Türkmen gazıyla ilgili ise, "Türkiye, Türkmen gazının Avrupa'ya satılabilmesi noktasında önemli bir hub" dedi. Ayrıca Erdoğan, başörtüsü için anayasa değişikliği teklifi, Kılıçdaroğlu'nun Adalet Bakanlığı'na gitmesi, asgari ücret ve EYT gibi birçok konuda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

MİT'ten Kuzey Irak ve Suriye'de operasyon

MİT'in Kuzey Irak ve Suriye'de gerçekleştirdiği operasyonda PKK/YPG'nin 2 sözde yöneticisi Songül Tarıncı ve Osman Mutlu öldürüldü.

Erdoğan: Kara harekatı için tarih ve adres verilmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, EYT düzenlemesine ilişkin, "Bu ayın sonuna kadar bu işi neticelendireceğiz. 2023'e masamızdan bunu kaldırarak girmiş olacağız" dedi. Suriye'ye olası kara harekatına ikilşin ise "Bu işin tarihi verilmez hedefler belli. Hedefimiz sınırdan 30 kilometre derinlikli güvenlik şeridi oluşturmak" diye konuştu.

Çavuşoğlu'ndan Suriye açıklaması: Rejim gerçekçi davranırsa birlikte çalışmaya hazırız

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye'de Rejim gerçekçi davranırsa, terörle mücadele; siyasi süreç ve Suriyelilerin dönüşü konularında birlikte çalışmaya hazırız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan terör ve F-16 tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen TRT World Forum'da konuştu. Erdoğan, tahıl krizini çözmek amacıyla Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüşeceğini açıkaldı. "Türkiye'nin mücadele ettiği terör örgütlerine gizli açık destek veren bir Avrupa ile ortak gelecek hayli kurmamızın zor olduğu açıktır" diyen Erdoğan, "Binlerce TIR silah ve mühimmat Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütlerine gönderilmiştir. Gönderen ülke NATO'da beraber olduğumuz ülke... Teröristlerle verdiğimiz mücadelede bize kalkıp kimse hesap soramaz" dedi. Amerika'ya F-16 konusunda da tepki gösteren Erdoğan, "NATO'da beraberiz ama geliyorsun Yunanistan'ın adalarını silahla donatıyorsun, biz hala F-16 meselesini parasını verdiğimiz halde sizinle çözemedik" ifadelerini kullandı.

Suriye'de rejim karşıtları valilik binasını bastı

Suriye'de rejim karşıtları As-Suwayda valilik binasını bastı.

Çavuşoğlu: Suriye ile istihbarat düzeyinde görüşmeler yapıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8. Akdeniz Diyaloğu Forumu'nun, "Özel Diyalog" oturumunda İsrail ile ilişkilerden, Ukrayna savaşına ve Suriye ile görüşmelere kadar dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Türkiye ile Suriye arasında istihbarat düzeyinde görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti ve yapıcı diyaloğun önemine dikkat çekti.

MGK: Hiçbir terör örgütünün varlığına müsaade edilmeyecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 3 saat 10 dakika süren toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Suriye'ye kara harekatı vurgusu yapılarak, "Hiçbir terör örgütünün varlığına müsaade edilmeyecektir" denildi.

Akar: ABD, operasyonu tekrar değerlendirmemizi istedi, hassasiyetlerimizi anlattık

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin, Suriye'nin kuzeyine yönelik olası harekata karşı açıklamalarına ilişkin olarak, "Bizden tekrar değerlendirmemizi istediler. Hassasiyetlerimizi anlattık, verilen sözlerin tutulmasını istedik" dedi.

Yılın son MGK bugün toplanıyor

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak MGK toplantısında, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen Pençe operasyonları başta olmak üzere birçok stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik konusunun ele alınması bekleniyor.

Esad: Türkiye'den söz değil icraat bekliyoruz

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda yorum yaparak, Ankara ile görüşmelerin henüz istihbarat düzeyinde olduğunu ve ikili görüşmelerin seviyesinin yakında yükseltileceğini söyledi. Esad, "Suriye, Türkiye'den söz değil icraat bekliyor" dedi.

İbrahim Kalın: Kara harekatı yarın, haftaya veya her an yapılabilir!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suriye'ye kara harekatı ne zaman? İbrahim Kalın Suriye'ye olası 5. harekatla ilgili "Yarın, haftaya veya her an olabilir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İslam dünyasına çağrı: Zulme sessiz kalmayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 38. Toplantısı Açılış Programı'nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yunanistan'daki Müslüman Türk azınlığına yönelik haksız ve hukuksuz uygulamalar artarak devam ediyor. Yunanistan'daki kardeşlerimizin dini liderleri tanınmıyor, vakıfları ve hakları gasp ediliyor. Kimlikleri reddediliyor. İslam alemi Yunanistan'da zulme uğrayan kardeşlerimin durumuna daha fazla seyirci kalmamalıdır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dökülen bu kanda bölücü terör örgütü kadar DEAŞ'la mücadele kapsamında bu teröristleri silaha ve desteğe boğanların da payı vardır. İlk günden beri proje mahsulü yapı olduğu bilinen DEAŞ'la mücadelede PKK'ya destek verme artık son bulmalıdır. Ülkemizle birlikte Suriye ve Irak'ın da toprak bütünlüğüne tehdit oluşturan bu örgütün kökünü kazımakta kararlıyız" ifadesini kullandı. Erdoğan " İslam ülkeleri olarak ticari ve ekonomik işbirliğimizi daha da ilerlemeliyiz" değerlendirmesinde de bulundu.