Putin Haberleri

Putin Haberleri

TASS: Rusya Devlet Başkanı Putin, 2024 seçimlerinde yeniden aday

Rusya'nın devlet haber ajansı TASS, Devlet Başkanı Putin'in 2024 yılında yapılacak seçimlerde yeniden aday olacağını açıkladığını aktardı.

Putin: Karabağ konusunda barış anlaşması mümkün

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Azerbaycan ve Ermenistan arasında bir barış anlaşması imzalanması için yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi. Putin, "Rus Barış Gücü askerleri 25 Kasım'a kadar Dağlık Karabağ'da kalacak. Karabağ'da barış anlaşmasının mümkün olduğunu düşünüyorum." dedi. Bununla birliKte Putin, İsrail'in Gazze'yi kuşatmasını 2. Dünya Savaşı'ndaki Leningrad Kuşatması'na benzetti.

Erdoğan: Adil bir barışın kaybedeni olmaz

İsrail-Hamas çatışması konusunda önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, taraflara itidal çağrısını bir kez daha yineledi. Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşeceğini açıkladı. ABD'nin İsrail'e destek amacıyla uçak gemi filosunu gönderme kararına ve Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'ye ait insansız hava aracını düşürülmesini hatırlatan Erdoğan, Washington yönetimine sert eleştiriler yöneltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı: 2024'e çok farklı gireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta "13. Concordia Yıllık Zirvesi"nde soruları yanıtladı. Tahıl koridoruna derhal geri dönülmesinin önemini vurgulayan Erdoğan, "Putin ile yoksul ülkelere 1 milyon ton tahılın sevkiyatını hedefliyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki mültecilerin durumuna ilişkin de, "Ülkemizde 5 milyona yakın mülteci var. Mültecilere ev sahipliğimizi sürdüreceğiz. Bugüne kadar ne yaptıysak bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu. Erdoğan'a enflasyonla mücadelede atılan adımlar da soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyon küresel bir sorun. Ekonomi elkibi çalışıyor. 2024'e çok farklı gireceğiz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Gerekirse Avrupa Birliği ile yolları ayırabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere 16-20 Eylül tarihleri arasında ABD'ye ziyarette bulunacak. ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Türkiye hakkında hazırlanan 2022 raporunu kabul eden Avrupa Parlamentosu (AP) hakkında da açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği'nin Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AB'nin Türkiye'den kopuş hamleleri yaptığı bu dönem içerisinde değerlendirmelerimizi yaparız. Gerekirse AB ile yollarımızı ayırabiliriz" dedi. Öte yandan Karabağ için 4'lü görüşme önerisinde bulunduklarını da açıklayan Erdoğan, "Putin, Aliyev, şahsım ve Paşinyan görüşmesi önerdik." ifadelerini kullandı.

Putin, Kuzey Kore lideri Kim ile bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Rusya'nın Amur bölgesindeki Vostoçni Uzay Üssü'nde bir araya geldi.

Dünya bu görüşmeye kilitlendi: Kuzey Kore lideri Kim, Rusya'ya gidiyor

ABD'nin "bedelini öder" uyarısına rağmen Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un Moskova'ya gidiyor. Kremlin, Kim'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak Rusya'yı ziyaret edeceğini resmen duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in Tahıl Koridoru için 2 şartını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik Soçi ziyareti sonrasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Putin’le yaptığı görüşmede, Rus liderin Tahıl Koridoru Anlaşması’nın yeniden hayata geçmesi için iki özel isteği olduğunu aktaran Erdoğan, bunlardan birinin Rusların tarım bankasının, Ziraat Bankası’nın SWIFT sistemine bağlanması, diğerinin de tahılları taşımada kullanılan gemilerin sigortalanması olduğunu aktardı. Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in konuyla ilgili olarak SWIFT benzeri bir mekanizma ve ve sigorta konusunda çalıştığı bilgisini verdi. Erdoğan ayrıca, Putin’in şimdilik 1 milyon ton tahılı, 6 ülkeye göndermeyi kabul ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, uçaktaki açıklamalarında iç siyasete ilişkin mesajlar da verdi. Cumhur İttifakı’nın yerel seçimler öncesinde 81 şehiri ayrı ayrı masaya yatıracağını söyleyen Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener’i kastederek, “Anladığım kadarıyla onların bir istişare zemini bile yok.” ifadelerini kullandı.

Putin'den Erdoğan'a belgesel sürprizi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Erdoğan'ı anlatan belgeseli takdim etti.

Soçi'deki kritik zirve bitti Erdoğan ve Putin'den ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi'deki 3 saatlik görüşmesi sona erdi. İki lider görüşme sonrası kameraların karşısına geçerek ortak açıklama yaptı. Putin, Rus tahılının Türkiye üzerinden Afrika'ya gönderilmesi için Katar finansmanıyla oluşturulan projenin iki üç hafta içerisinde başlayabileceğini söyledi.

Gündemde Tahıl Anlaşması var: Erdoğan-Putin görüşmesi başladı

Görüşmenin ana gündem maddesi, Rusya'nın 17 Temmuz'da çıktığı Karadeniz Tahıl Anlaşması olacak

Rusya: Lavrov ve Fidan, Putin'in Tahıl Koridoru önerisini görüşecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yarın Kremlin'de bir araya gelecek Dışişleri Bakanı Fidan ve Rus mevkidaşı Lavrov'un Tahıl Koridoru için bir alternatifi de görüşeceğini açıkladı.

Wagner savaşçıları yemin edecek

Wagner lideri Prigojin'in uçak kazasında ölümü gündemdeki yerini koruyor. Prigojin'in ölümünün bir suikast olduğu iddia edilirken, kremlin suçlamaları reddediyor. Rus lider Putin son olarak Wagner savaşçılarının "Rusya devletine bağlılık yemini etmesini" içeren bir kararname imzaladı.

Putin'den Prigojin için başsağlığı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner lideri Yevgeny Prigojhin'İn ailesine başsağlığı dilediğini açıkladı. Putin, "Prigojin kaderi karmaşık ama yetenekli bir adamdı ve hayatında ciddi hataları vardı." dedi.

İsyan sonrası Wagner’e ne oldu?

Bundan iki ay önce, 23 Haziran’da Rus paramiliter gücü Wagner, Rusya lideri Vladimir Putine bayrak açtı, tanklarla Moskova’ya yürüyüşe geçti. 48 saatten kısa süren bu sürpriz isyan sonrası katılımcıların akıbeti çok tartışıldı. Grubun tasfiyesine karar verilse de Afrika’da eskisi gibi aktifler. İsyan sonrası Wagner’in varlığını Glasgow Üniversitesi'nden Mattia Caniglia NTV’ye verdiği demeçte anlattı.

Rusya'da personel kıtlığı son 25 yılın zirvesinde

Rus ekonomisi, Batılı ülkelerin uyguladığı tarihin en kapsamlı yaptırımlarına uyum sağlamaya çalışırken, Rusya’daki işgücü piyasasında Ukrayna savaşı nedeniyle benzeri görülmemiş bir personel sıkıntısı yaşanıyor. Ukrayna savaşı nedeniyle cepheye giden, seferberlikten ötürü Rusya’yı terk eden yüz binlerce kişinin neden olduğu personel açığı, hükümetin başını ağrıtıyor. Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan araştırma, Rus şirketlerindeki personel açığının araştırmanın ilk defa yapıldığı 1998’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tahıl koridoru mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Temmuz'da askıya alınan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin, "Şüphesiz bu sorunun daha fazla çıkmaza girmeden çözümü, Batılı ülkelerin sözlerini yerine getirmelerine bağlıdır. Girişimlerimiz sürüyor, geçen hafta Putin'le görüşerek konuyu masaya yatırdık. Bu konuda ortak bir paydada buluşabileceğimize inanıyorum." dedi.

Kremlin: Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü

Kremlin Sarayı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Erdoğan: Karadeniz Tahıl Koridoru'nun uzatılması konusunda hemfikiriz

Cuma namazını Üsküdar’daki Hz. Ali Camii’nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, namaz sonrası yaptığı açıklamada "Sayın Putin'i ağustos ayı içerisinde Türkiye'de misafir etme hazırlığımız var. Karadeniz Tahıl Koridoru'nun uzatılması konusunda hemfikiriz" dedi.

Rusya'dan Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklama

Rusya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in kısa süre içerisinde görüşebileceğini bildirdi. Tarihin ise henüz belirlenmediği açıklandı.

Putin'e isyan eden Prigojin'den açıklama: Wagner'e ne olacak?

Rusya'da paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin, misyonerlerin 1 Temmuz itibariyle varlıklarını sonlandıracaklarını açıkladı. Moskova'ya yürüyeceğini açıklayan Wagner, iki şehri aldıktan sonra geri dönme kararı almıştı. Prigojin ise Belarus'ya yerleşeceğini duyurmuştu.

Bir günlük isyan manşetlerde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 23 yıllık iktidarına en büyük meydan okuma 24 saatten kısa sürede anlaşmayla son buldu. Bütün başkentlerde yakından izlenen kriz dünya gazetelerin de manşetlerinde. Putin'in krizden zayıflayarak çıktığına, Wagner'in lideri Prigojin'in isyanının yeni krizlerin habercisi olduğuna dair yorumlar yapılıyor.

Wagner isyanı sonrası Putin'den ilk açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner isyanının sonra ermesinin ardından ilk kez konuştu. Putin, "Önceliğimiz Ukrayna'daki harekat, hedeflerimize ulaşacağız." dedi.

Wagner ile Kremlin anlaştı, isyan bitti

Rusya'da Wagner krizinin çözümü için Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ardından Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin ile görüşerek anlaşma sağladı. Belarus, görüşmenin ardından Prigojin'in tansiyonu düşürmeyi ve savaşçıların Rusya'da ilerleyişini durdurmayı kabul ettiğini duyurdu. Kremlin yönetimiyle anlaşan Wagner lideri de, üslerine döneceklerini açıkladı.

Rusya'da paralı askerler Ulusal orduya karşı ayaklandı

Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin, Moskova'ya başkaldırdı. Rus istihbaratı Priogojin'in eylemlerinin yasadışı olduğunu ilan etti. Rus lider Putin, "İsyan ve kaos oluşturmaya çalışan bu kişiler başarısız olacaktır" dedi. Rusya'nın Ukrayna'ya yakın büyükşehirlerinden Rostov'un Wagner'in kontrolüne geçtiği öne sürülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Putin'e saldırırsan buna "Eyvallah" demem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik Zirvesi'nde konuştu. Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Rusya iddiasına ilişkin Erdoğan, "Putin'e saldırırsan buna 'Eyvallah' demem." dedi.

Erdoğan ile Putin Akkuyu Santrali'ndeki açılışa canlı bağlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde kritik bir eşik daha aşılıyor. İlk ünitenin devreye alınması için geri sayımın başladığı projede, bugün taze nükleer yakıtın tesise gelmesiyle santral "nükleer tesis" statüsü kazanıyor. Törene videokonferans ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükseldi." dedi. Erdoğan, enerji ihtiyacının yüzde 10'unun bu santralden sağlanacağını da açıkladı.

Putin'den iki yeni adım: Baltık Filosu savaşa yüksek hazırlık durumuna geçirildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Ukrayna'da yasa dışı ilhak ettiği Herson ve Luhansk bölgelerine ziyaret gerçekleştirdi. Bununla birlikte, Rusya'nın Baltık Filosu'nun denetim kapsamında savaşa yüksek hazırlık durumuna geçirildiği duyuruldu.

Putin için tutuklama kararı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rus lider Putin hakkında Ukrayna'daki savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı. Ukrayna yönetimi kararı memnuniyetle karşılarken, Rusya Dışişleri Bakanlığı ise kararın hiçbir anlam ifade etmediği açıklaması yaptı.

Moskova'da Esad-Putin görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'ya resmi ziyarette bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi.