Kılıçdaroğlu Haberleri

Kılıçdaroğlu Haberleri

Sinan Ateş'in eşi Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in kendisini ziyaret ettiğini aktararak, "Allah bana ömür verdiği sürece, onu yanıbaşımdan ayırmayacağım, benim yol arkadaşımdır. Sinan Ateş’in hesabını beraber soracağız." mesajını paylaştı.

CHP'li Engin Özkoç milletvekili adayı olmayacağını açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili adayı olmayacağını duyurarak, "Grup Başkanvekili olarak son toplantıma katılacağım. Bundan sonraki yürüyüşümüzde inşallah Kılıçdaroğlu ile birlikte yürütmede de buluşurum” dedi.

6'lı masa'da "ağır" kriz!

İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı seçim sürecini zehir zemberek sözlerle eleştirdi. Ağıralioğlu, TBMM'de yaptığı açıklamada "Millet tercihiyle baş başa kalamamış tercih sıkışmıştır. Kurduğumuz masada bize pusu kuruldu." ifadelerini kullandı. HDP'nin Kılıçdaroğlu lehine açıklama yaptığını söyleyen Ağıralioğlu, "Biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız. HDP, Türk demokrasisinin şantajcısına dönüşmüştür. Çocuk katilini övenle kazanmaktansa kaybedelim." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için YSK'ya başvuru

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu için YSK'ya başvuru yapıldı.

Kılıçdaroğlu: Sorunları birlikte çözeceğiz

Gaziantep'teki "Millet Buluşması" programında konuşan Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Söz veriyorum beraber birlikte bütün sorunları aşacağız." dedi.

Mansur Yavaş'tan Kemal Kılıçdaroğlu'na yardımcılık şartı

ABB Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Mansur Yavaş, ittifak liderlerinin kendisi gibi yardımcı olmaları halinde seçim süresince propaganda yapmayacağını Kemal Kılıçdaroğlu'na iletti.

Kılıçdaroğlu HDP ile görüştü

CHP lideri ve Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu HDP'yi ziyaret etti. Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile birlikte kameralar karşısına geçti. Kılıçdaroğlu, "Kürt sorununun çözüm adresi TBMM'dir." dedi. Sancar ise "Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.

Meral Akşener: Muharrem İnce'nin Millet İttifakı’nda yer almasını isterim

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı bir televizyon programında, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile ilgili, "Kendisini hainlikle saraya çalışmakla suçlayanları esefle kınıyorum. Şahsen ittifakımızda olmasını isterim" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP ziyaretini olumlu karşıladığını belirten Akşener, 2019 yerel seçimlerini ve TRT'de okunan Abdullah Öcalan'ın mektubunu hatırlatarak, "31 Mart'tan beri bir çirkinlik yaşanıyor bu ülkede, ipin ucu kaçtı. Bir yandan oy için Abdullah Öcalan'ın mektubunu okuyacaksınız bir yandan da İYİ Parti'nin CHP'nin Kürt Meclis üyelerini kimlikleri ile ifşa edeceksiniz" ifadelerini kullandı.

HDP seçimlere tek parti ve tek liste ile girme kararı aldı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), seçim gündemli MYK toplantısı sona erdi. 6 saat süren toplantıda HDP’nin kapatılma ihtimaline karşı alınacak önlemler, Emek ve Özgürlük İttifakı’yla seçim ittifakının nasıl kurulacağı, HDP’ye yapılacak milletvekili aday başvurularına ilişkin süreçler, partinin cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı gibi konular ele alındı. Emek ve Demokrasi İttifakı ile kurulacak seçim ittifakının detaylarının tartışıldığı toplantıda Meclis’te en fazla sayıda milletvekiline ulaşmak için en avantajlı senaryonun ittifak partilerinin tek parti ve tek liste ile seçime girmesi tespiti yapıldı. Toplantıda seçime tek parti ve tek liste ile girme kararı alındı. HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI YETKİLENDİRİLDİ Türkiye İşçi Partisi (TİP), son Parti Meclisi toplantısında kendi amblemi ve adaylarıyla seçime girme kararı almıştı. TİP’in bu kararı ve HDP’nin tek parti ve tek liste ile girme kararı Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yarın (17 Mart) yapılacak toplantısında da müzakere edilecek. Öte yandan ittifakın seçimlere hangi yöntemle gireceği konusundaki tüm kararlarda HDP eş genel başkanlarına yetkili olacak. EN GÜÇLÜ ALTERNATİF YEŞİL VE SOL PARTİ Anayasa Mahkemesi’nde devam eden kapatma davasının HDP için yarattığı riskleri de değerlendiren HDP MYK, seçimlere girecek parti konusunda en güçlü alternatifin Yeşil ve Sol Parti olduğu değerlendirmesini yaptı. Yeşil ve Sol Parti ile seçime girmek yönündeki son kararsa, devam eden hukuki sürece göre verilecek. Anayasa Mahkemesi’ne yapılan “HDP’nin sözlü savunmasının seçimden sonraya bırakılması” başvurusuna olumsuz cevap gelir ya da başvuru yanıtsız kalırsa HDP seçime Yeşil ve Sol Parti ile girecek. CUMHURBAŞKANI ADAYI KARARI KILIÇDAROĞLU ZİYARETİNDEN SONRA NETLEŞECEK HDP’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki kararı Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretinden sonra netleşecek. Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinde demokrasi ilkelerinde ortaklaşma sağlamayı umduklarını ifade eden HDP yetkililer, bu konuyu ittifak ortağı siyasi partilerle de müzakere edecek. HDP, aday konusundaki tutumunu cumhurbaşkanı adayı başvuruları sonlanmadan bir deklarasyonla açıklayacak. ADAYLIK BAŞVURULARI BAŞLIYOR, SEMBOL İSİMLER VAR Milletvekili adaylık başvuru süreçlerini de değerlendiren HDP MYK, eğilim yoklamalarının sonuçlarını, illerden gelen önerileri ele aldı. Oluşan isim havuzunda kamuoyunca bilinen sembol isimler de bulunuyor. Resmi adaylık başvurularının 17–25 Mart arasında alınması kararlaştırıldı. İTTİFAK GENİŞLEYEBİLİR, GÖRÜŞMELERDE EŞ GENEL BAŞKANLAR YETKİLİ HDP MYK’nin gündeminde ittifakın genişlemesi gündemi de vardı. Sosyalist Güç Birliği’ndeki siyasi partilerin Emek ve Özgürlük İttifakı’na katılımının tartışıldığı toplantıda, ittifakın genişlemesi konusunda her türlü görüşmenin yapılması konusunda da partinin eş genel başkanları yetkilendirildi. İttifakın genişlemesi konusundaki görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

Kılıçdaroğlu-HDP görüşmesinin tarihi ve saati belli oldu

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'yi ziyaret edeceği tarih belli oldu.

Akşener: 13. Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu olacak

Partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, 'Yeniden Refah' ve 'HÜDA PAR' ile ittifak çatısı altında birleşme sürecinde olan AKP'ye çok sert tepki gösterdi. Akşener, "Erdoğan’ın seçim beyannamesinde artık Türkiye’nin Şeyh Said isyanları nedeniyle özür dilemesi var. Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilebileceği var. Kadınlara zulüm var" dedi. Ayrıca "Bugün, ittifakımız daha güçlü, kardeşliğimiz daha sağlamdır" diyen İYİ Parti lideri, "13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Depremzedelere TOKİ konutlarını ücretsiz vereceğiz

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay'da konuştu. "Hep afetten sonrasını düşünüyoruz. Afetten sakınmayı adeta defterden silmişiz.'' diyen Kılıçdaroğlu iktidara yönelik eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu, ''Şimdi depremzedeyi borçlu çıkarıyorlar. Bütün vatandaşlarıma sözüm sözdür, herkesin anahtarını teslim edeceğiz, 5 kuruş almayacağız.'' vaadinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan 'HDP'ye ziyaret' açıklaması

Seçim kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ittifaklar arasında görüşmelerde hızlandı. Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "HDP ile görüşme olacak mı?" sorusuna "HDP'nin değerli Eş Genel Başkanlarıyla görüşeceğim. Arkadaşlarım planlamayı yapıyorlar." dedi.

Cumhurbaşkanı adaylığı için kimler 100 bin imza arayacak?

Türkiye 14 Mayıs 2023 yılında sandık başına gidecek. Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu. Doğu Perinçek, Cem Uzan, Muharrem İnce ve Sinan Oğan 100 bin imza ile aday olmak için hazırlık yapıyor.

İttifaklar genişleme peşinde: Hangi ittifak hangi partiyle görüşüyor?

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine 2 ay kaldı. Ankara'da tüm planlar seçim için yapılıyor. İttifaklar da genişleme temaslarına hız verdi. Yeni sistemle birlikte önemleri artan oy oranları düşük partilerle görüşmeler yapılıyor. HÜDA PAR, Cumhur İttifakı'na desteğini açıkladı, ANAP ile ilk temas yapıldı. Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu için ise TİP'ten bir destek mesajı geldi.

CHP'den Yavaş ve İmamoğlu açıklaması: Görevlerine devam edecekler mi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "Belediyelerde istikrar bozulmasın diye Mart 2024’e kadar belediye başkanlıklarına devam edecekler. İmamoğlu ve Yavaş iki görevi aynı anda yapmayacaklar. Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz" dedi.

Kılıçdaroğlu: Kısır tartışmaların tamamen dışındayız

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem felaketinde mümkün olduğunca kısır siyasetin dışına çıkmaya çalıştıklarını söyledi. Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta yakınlarını kaybeden depremzedelere başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, ''Mayıs'ın 14'üne hazırlanın. İnşallah göreceksiniz yeni bir anlayışı egemen kılacağız.'' dedi.

Mücahit Tartışmasına Bakılınca

Genel Yayın yönetmenimiz Fehmi çalmUk bazı Saadet Partili yöneticilerin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında "Mücahit Kılıçdaroğlu" sloganını söylemeleri üzerine " Mücahitliği Anlama Kılavuzu" başlığıyla çok ilginç bir analiz kaleme aldı. İşte o analiz:

Kılıçdaroğlu: 14 Mayıs hayırlı uğurlu olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerin yenilenmesi kararını imzaladıktan sonra Türkiye'nin 14 Mayıs'ta sandığa gideceği kesinleşti. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim tarihine ilişkin "Türkiye'nin değişime ihtiyacı var hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Saadet Partisi'nde Kılıçdaroğlu çatlağı: Kılıçdaroğlu'nun adaylığını tanımıyoruz.

Saadet Partisi'nde Altılı Masa çatlağı gün yüzüne çıktı. Parti içinde Altılı Masa ile ortaklığa karşı çıkan Haymana Mutabakatı Heyeti bir bildiri yayınladı. Çok sayıda üyenin partiden istifa ettiği, istifaların nedeninin de Saadet'in Altılı Masa birlikteliği olduğu ifade edildi. Bildiride, "Milli görüşçü olmayan adaya destek verilmesin" denildi.

Kılıçdaroğlu 'HDP' kararını açıkladı , HDP'den hemen yanıt geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından HDP'yi ziyaret edip etmeyeceği gündem konusu oldu. HDP'den gelen çağrılar ve İYİ Parti lideri Meral Akşener'in açıklaması sonrası ne yapacağı merak konusu olan CHP lideri Kılıçdaroğlu, verdiği kararı açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun açıklaması sonrası HDP cephesinden de yeni bir açıklama geldi.

Özel: Kemal Kılıçdaroğlu tüm partileri ziyaret edecek, buna HDP de dahil

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Kemal Kılıçdaroğlu tüm partileri ziyaret edecek. Buna HDP de dahil. Tarih belli değil" açıklamasında bulundu.

İsrail basınından çarpıcı Türkiye analizi

Türkiye seçim için geri sayıma geçti... Geçen hafta patlak veren aday krizi sonrası muhalefet CHP lideri Kılıçdaroğlu ismi üzerinde anlaştı Dünya basını Ankara'daki bu yoğun trafiği anbean izledi. İsrail basınından ise çarpıcı bir muhalefet analizi geldi.

Kılıçdaroğlu: Depremzededen 5 kuruş istemeye kimsenin hakkı yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremzedeler için bölgede yapılacak konutlarla ilgili "Benim şahsi kanaatim, evleri yıkılanlardan 5 kuruş istemeye hiç kimsenin hakkı yok" dedi.

Kılıçdaroğlu CHP Grup kürsüsüne veda etti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanı adayı olarak ilk kez Meclis'te açıklamalarda bulundu. Son kez kürsüye çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, yol arkadaşlarına teşekkür ederek veda etti.

Suratların neden asık olduğu belli oldu

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklandığı sırada başta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener olmak üzere liderlerin suratlarının asık olması dikkat çekmişti. Son toplantıda yaşananlara dair ortaya atılan 'gerginlik' iddiası gündem yarattı. Kulislerde toplantı sırasında iki liderin karşı karşıya geldiği hatta Akşener'in bir ara 'Yeter' diye bağırdığı konuşulurken, seslerin salon dışına taşması nedeniyle arabasının bile hazırlandığı iddia edildi.

HDP: Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hayırlı olsun, görüşmeye bekliyoruz

Habertürk canlı yayınında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan "HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hayırlı olsun. Kendisini görüşmeye bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu Parti Genel Merkezi'nde konuştu: Başlıyoruz...

Millet İttifakı'nın 13'üncü Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Saadet Partisi Genel Merkezi önünde adaylığı açıklanan Kılıçdaroğlu, gecenin ilerleyen saatlerinde CHP Genel Merkezi'ne gelerek kendisini bekleyen kalabalığa seslendi. Kılıçdaroğlu, konuşmasını, "...Sevgili halkım eyvallah, başlıyoruz" sözleri ile tamamladı.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu

Ankara'dan üst üste gelen son dakika haberleri, başta Millet İttifakı cephesinde olmakla birlikte Ankara kulislerinde hareketli saatler yaşanmasına neden oldu. 6'lı Masa'nın bugünkü son toplantısına ev sahipliği yapan Saadet Partisi Genel Merkezi önünde 6 partinin ortak cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğu açıklandı.

İYİ Parti'den Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na cumhurbaşkanı yardımcılığı önerisi geldi.

Son dakika haberi: İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'una yetkili iki cumhurbaşkanı yardımcılığı önerisini sunduğunu açıkladı. Söz konusu öneri, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na iletilecek. Öte yandan Zorlu, İYİ Parti lideri Akşener'in masaya dönüp dönmeyeceğiyle ilgili de soruya yanıt verdi.