Abd Haberleri

Abd Haberleri

Mehmet Ali Ağca'ya yağma suçlaması

Gazeteci Abdi İpekçi'ye 1 Şubat 1979'da suikast düzenleyerek öldüren ve 13 Mayıs 1981'de Papa 2. Jean Paul'a suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca bu kez de yağma suçundan yargılanmaya başlandı. Gökhan Soylu'nun evini zorla elinden almakla suçlanan Ağca'nın 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

Elon Musk Netenyahu ile anlaştı. Gazze'ye internet verilmeyecek

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi, Tel Aviv ve ABD'li milyarder Elon Musk'ın Gazze Şeridi'ne internet verilmemesi için prensipte anlaştığını duyurdu. Buna göre, Musk'ın sahibi olduğu uydu internet sistemi Starlink, İsrail'in onayı olmadan abluka altındaki Gazze Şeridi'ne uydu interneti sağlamayacak.

ABD ordusunun Suriye ve Irak'taki dron ve Javelin füzeleri yabancı ellere geçiyor

ABD basınında çıkan haberlere göre, ABD ordusunun Suriye ve Irak'ta dron ve Javelin füzeleri de dahil olmak üzere "çok sayıda hassas silah ve ekipmanı", anlaşılması güç bir şekilde çalınırken bunların kimin eline geçtiği ise belirsizliğini koruyor.

Gazze ateşkesinde 3. gün | 3. rehine takası başladı

İsrail ile Hamas arasında 4 günlük ateşkes anlaşmasının ardından başlayan rehine takası sürüyor. Rehine takasının 3. ayağında Hamas, 14 İsrailli ve 3 yabancı uyruklu rehineyi Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim etti. İsrail de buna karşılık 39 Filistinli mahkumun serbest bırakıldığını duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden ise Netanyahu ile konuşacağını, hedefinin ateşkesin yarından sonra da devam etmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Siyonizm-Hristiyan Siyonizmi:Avenjelizm

İsrail savaşa girecek, İsrail işgal edilecek, Avengelistler, Hristiyan siyonistler, (ABD) yardıma koşacaklar, Yahudi Teolijisine göre tüm bölge “kafirleriyle” savaş yapılacak, Armegedon.Sapkın Kehanetin peşinden koşan kitle dörtyüz milyon kadar bir sayıya ulaşmışlardır, Bu sapkın kehanet için, Amerika’da yüzlerce vaiz ve devlet görevlileri canhıraş çalışma göstermektedirler, 

Hamas'tan ABD'nin iddiasına yalanlama

Gazze'de hastanelerin karargah olarak kullanıldığını iddia eden ABD Başkanı Biden'a Hamas'tan yalanlama geldi. Açıklamada İsrail'in benzer iddiaları hatırlatıldı, "ABD'nin, hastaneleri askeri alan olarak kullandığımıza ilişkin açıklamaları apaçık yalan bir hikayenin tekrarı." denildi.

Biden, esirlerin ailelerine seslendi: Biraz daha dayanın, geliyoruz

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'de Hamas'ın elinde bulunan esirlerin salıverileceğine inandığını belirterek, "Bununla ilgili kişilerle her gün konuşuyorum. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum, ancak herhangi bir ayrıntı vermek istemiyorum." diye konuştu. Esirlerin ailelerine de seslenen ABD Başkanı, "Biraz daha dayanın, geliyoruz." dedi.

ABD askeri uçağı Akdeniz'e düştü: 5 asker öldü

10 Kasım'da Akdeniz'e düşen ABD askeri uçağında 5 askerin öldüğü, kazanın yakıt ikmali eğitimi sırasında gerçekleştiği açıklandı.

ABD'den Gazze açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), İsrail ve Katar arasında rehineler için yürütülen müzakerelere dahil olduğu ortaya çıktı. Sivillerin çapraz ateş altında kaldığını söyleyen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Gazze'deki hastanelerde çatışmalar görmek istemiyoruz." dedi. Öte yandan, saldırılar nedeniyle rehine müzakelerinin askıya alındığı bildirildi.

Beyaz Saray'dan ateşkes açıklaması: İsrail, Gazze'nin kuzeyinde her gün 4 saat ara verecek

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 2. ayına girerken ABD'den insani ateşkes açıklaması geldi. Beyaz Saray, İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde çatışmalara her gün 4 saat ara vereceğini duyurdu. 9 Kasım'dan itibaren başlayan uygulamada ara boyunca bu bölgelerde askeri opersasyon yapılmayacağı vurgulandı. İsrail ve Hamas'tan da konuya ilişkin açıklama geldi.

ABD'den İsrail açıklaması: Gazze'nin yeniden işgali doğru bir şey olmaz

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'yi tekrar işgal etmesini desteklemediklerini, bunu da İsrail'e açık şekilde bildirdiklerini duyurdu.

ABD, İsrail'de 320 milyon dolarlık mühimmat gönderecek

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD'nin İsrail'e 320 milyon dolarlık hassas güdümlü mühimmat göndermeyi planladığını iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken İsrail'de

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ikinci Ortadoğu turuna İsrail ile başladı. Blinken'ın, Ürdün, Mısır, Katar'ın ardından Türkiye'yi de ziyaret etmesi bekleniyor. Peki Amerikan Dışişleri Bakanı'nın gündeminde neler olacak?

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'ye geliyor

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 5 Kasım'da Türkiye'yi ziyaret edecek. ABD'li Bakan, Ankara'da temaslarda bulunacak.

Biden'ın evinin yakınında sivil uçak alarmı: Sınırlandırılmış hava sahasına girdi

ABD Başkanı Joe Biden'ın Delaware eyaletinde bulunan evinin çevresindeki "sınırlandırılmış hava sahasına" bir sivil uçağın girdiği ve uçağın daha sonra yakınlardaki bir havalimanına indiği bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı: ABD ve Avrupa, Gazze'de ateşkesi engelleyerek suç işliyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin Gazze'de ateşkesi engellemekle suç işlediğini söyledi.

ABD'den İran ve Hamas'a yeni yaptırım kararı

ABD, Hamas'ın finansmanını kesme amacıyla, grupla bağlantılı kişi ve kuruluşlara yönelik ikinci tur yaptırımları açıkladı.

Refah Sınır Kapısı açıldı

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın yerel saatle 10.00’da açılacağına dair bilgi alındığı belirtildi.

ABD Başkanı Biden İsrail'de

Filistin, Mısır ve Ürdün, İsrail'in Gazze'deki hastaneye saldırısı sonrasında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeyi iptal etti. Öte yandan Biden, İsrail'e gitti.

Bakan Fidan Lübnan'a gidiyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Abdallah Bouhabib’in daveti üzerine Lübnan'a gidecek.

Biden Gazze'deki sivillere dikkat çekti: Washington'dan önemli açıklama

ABD Başkanı Joe Biden, Filistin'de yaşayan halkın çoğunluğunun Hamas'la bir ilişkisi olmadığına dikkat çekerek, "Bu gerçeği gözden kaçırmamalıyız." dedi. Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüşen Biden, insani yardım konusunda çalıştıklarını söyledi.

Yeşil Sol Parti kongresinde Öcalan posterine 4 gözaltı

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin kongresinde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterini açan 4 kişi gözaltına alındı.

Hamas-İsrail çatışmasında 9. gün

İsrail-Gazze arasındaki gerginlik 9. gününde de devam ediyor. İsrail'in sınıra 300 bin asker yığdığı Gazze'de kara harekatının her an başlaması bekleniyor. İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik hava, deniz ve karadan "koordineli" saldırı hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu. İsrail tarafından, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 126 İsrailliyi rehin tuttuğu iddia edildi. Pentagon, ABD'nin İsrail'e karşı saldırgan eylemler yüzünden bölgeye ikinci uçak gemisini göndereceğini açıkladı. İsrail'in Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 329'a yükseldi.

ABD başkan adayı DeSantis: Gazze'den ülkemize mülteci kabul edemeyiz

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den 2024 başkanlık seçimlerine aday olan Florida Valisi Ron DeSantis, ABD'nin Gazze'den mülteci kabul edemeyeceğini savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ile aramızda güvenlik sorunu var

İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm tarafları aklıselimle hareket ederek önce ateşkesi sonrasında ise kalıcı barışı görüşmeye davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerginliğin daha da artarak bölgeye yayılması ihtimalinden endişeli olduklarını dile getirdi. Suriye'de düşürülen SİHA nedeniyle ABD'ye de tepki gösteren Erdoğan, "Biz seninle NATO'da nasıl beraberiz? Nasıl böyle bir şey yapabilirsin? Aramızda güvenlik sorunu var.'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'nin ne işi var Filistin'de?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin gerilimine llişkin konuştu. ABD'nin İsrail'e uçak gemisi göndermesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD nere, Akdeniz nere? Ne işin var senin orada? ABD gibi bir ülkeye barışı tesis mi yakışır, yoksa oraya benzinle körükle gitmek mi yakışır." dedi.

Erdoğan: Adil bir barışın kaybedeni olmaz

İsrail-Hamas çatışması konusunda önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, taraflara itidal çağrısını bir kez daha yineledi. Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşeceğini açıkladı. ABD'nin İsrail'e destek amacıyla uçak gemi filosunu gönderme kararına ve Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'ye ait insansız hava aracını düşürülmesini hatırlatan Erdoğan, Washington yönetimine sert eleştiriler yöneltti.

Netenyahu: Savaştayız

İsrail-Gazze hattında tansiyon yükseldi. İsrail'in farklı noktaları, Gazze'den ateşlenen roketlerle hedef alındı. Saldırıda en az 100 kişinin öldüğü, yaralı sayısının 1000'i geçtiği bildirildi. Ölenlerin arasında İsrailli üst düzey askerlerin de olduğu belirtildi. Gazze, İsrail'in saldırılarında 198 Filistinlinin hayatını kaybettiğini aktardı. Saldırıların ardından İsrail misilleme olarak "Demir Kılıçlar" operasyonunu başlattı. İsrail ordusu Gazze'nin merkezindeki yüksek katlı konut kulesini yıktı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "İsrail ordusu savaş durumu ilan etmiştir. Hamas saldırıların sonucuna katlanacak." ifadeleri kullanıldı. Diğer taraftan, İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, yedek askerleri göreve çağıran bir kararname imzaladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise "Savaştayız" açıklamasını yaparken, Netanyahu'yu telefonla arayan Biden, ABD'nin İsrail'in yanında yer aldığını ve Tel Aviv'in kendini savunma hakkını desteklediğini söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yarın acil bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Dünyadan İsrail-Gazze hattındaki gerilime tepkiler

Dünya liderleri ve kurumları, Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD ve AB ülkeleri Hamas'ı kınarken, İsrail'e destek mesajları yayımladı. Başta Türkiye'nin olduğu birçok ülke taraflara itidal çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz." denildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise yarın konuyla ilgili acil toplanacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan yoğun diplomasi trafiği

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, New York’ta temaslarına devam ediyor. Bakan Fidan, birçok ülkeden mevkidaşıyla bir araya geldi.